Data

styczeń 31stZaprzyjaźnili się z dziećmi z Bullerbyn

Z okazji 105 rocznicy urodzin Astrid Lindgren, autorki książki „Dzieci z Bullerbyn”,
30 stycznia 2012r. w Bibliotece Szkolnej odbył się konkurs literacki „Czy można
zaprzyjaźnić się z dziećmi z Bullerbyn ?” Konkurs zorganizowano wspólnie z Biblioteką
Miejską – Filią nr 2, która była głównym sponsorem nagród i dyplomów.
Do współzawodnictwa przystąpiło 22 uczniów z klas 3 – 5 oraz dwie uczennice z klasy 2a,
które szczególnie zasługują na wielkie brawa, gdyż zajęły czołowe miejsca.
Oto klasyfikacja:
I MIEJSCE
- Kopińska Nina
- kl.2a
- Kopańska Aleksandra - kl.5a
II MIEJSCE
- Frontczak Daria
- Sołtysińska Dominika
- kl. 2a
- kl. 4a
III MIEJSCE
- Kupiszewska Wiktoria
- Wożniak Natalia
- kl. 4a
- kl. 5a
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

Zdjęcia: 
Zaprzyjaźnili się z dziećmi z Bullerbyn
Zaprzyjaźnili się z dziećmi z Bullerbyn
Zaprzyjaźnili się z dziećmi z Bullerbyn
Zaprzyjaźnili się z dziećmi z Bullerbyn
Zaprzyjaźnili się z dziećmi z Bullerbyn

styczeń 30th120 przygód Koziołka Matołka

Inowrocławski Klub "Kopernik" zorganizował konkurs plastyczny: "120 przygód Koziołka Matołka". Przygotowując się do tego konkursu dzieci przypomniały sobie postać sławnego Koziołka. Jego
osławione przygody  bawią nieprzerwanie kolejne pokolenia dzieci. Pierwsze dwie księgi przygód ukazały się w 1933r. i od razu zyskały ogromną popularność.
My, także chcieliśmy dołączyć do grona fanów sympatycznego Koziołka, który w poszukiwaniu Pacanowa przeżywa różne niebezpieczeństwa.
Po przeczytaniu dwóch ksiąg z przygodami Koziołka, przygotowaliśmy prace plastyczne, które wysłaliśmy na konkurs. Z naszej szkoły nagrody i pamiątkowe dyplomy otrzymali:
Magda Cynk - klasa Ia
Marysia Cynk - klasa IIIa
Marcin Drzewiecki - klasa IIIA

Zdjęcia: 
120 przygód Koziołka Matołka
120 przygód Koziołka Matołka
120 przygód Koziołka Matołka

styczeń 28th„ Źródła zdobywania informacji”- ćwiczenia praktyczne uczniów klasy II B

Uczniowie kl. II B w ciągu całego minionego tygodnia nauki, zgodnie z kręgiem tematycznym, poznawali„źródła zdobywania informacji”.Podczas zajęć szkolnych dowiedzieli się o możliwości czerpania wiedzy z Internetu,biblioteki,słowników.Dzięki zajęciom praktycznym w dniu 26 stycznia, przeprowadzonym w pracowni komputerowej: bogacili słownictwo, wyszukiwali strony na których można: wyjaśnić pojęcia,dokonać zakupów,obejrzeć mapy,znaleźć przepisy,pograć w gry.
27 stycznia odwiedzili bibliotekę szkolną w której zapoznawali się z działami(biblioteka i czytelnia);rozmieszczeniem na półkach księgozbiorów do wypożyczania i księgozbioru podręcznego,podziału tych księgozbiorów (literatura piękna,dziecięca,lektury,poezja,słowniki,leksykony,encyklopedie)i katalogami bibliotecznym(np.alfabetycznym i tytułowym).Uczniowie dostali kartki z notką bibliograficzną książki „Wiersze dla dzieci” Juliana Tuwima i wyszukiwali ją w katalogu, by sprawdzić czy biblioteka je posiada i w którym dziale można znaleźć.Sprawdzali czy książka stoi na półce,czy tez została wypożyczona.
Ćwiczyli również w praktycznym korzystaniu z encyklopedii w czytelni. Zajęcia były dla dzieci dużą atrakcją, chętnie dzielili się swoimi uwagami,przemyśleniami.

Zdjęcia: 
„ Źródła zdobywania informacji”- ćwiczenia praktyczne uczniów klasy II B
„ Źródła zdobywania informacji”- ćwiczenia praktyczne uczniów klasy II B
„ Źródła zdobywania informacji”- ćwiczenia praktyczne uczniów klasy II B
„ Źródła zdobywania informacji”- ćwiczenia praktyczne uczniów klasy II B
„ Źródła zdobywania informacji”- ćwiczenia praktyczne uczniów klasy II B
„ Źródła zdobywania informacji”- ćwiczenia praktyczne uczniów klasy II B
„ Źródła zdobywania informacji”- ćwiczenia praktyczne uczniów klasy II B
„ Źródła zdobywania informacji”- ćwiczenia praktyczne uczniów klasy II B
„ Źródła zdobywania informacji”- ćwiczenia praktyczne uczniów klasy II B
„ Źródła zdobywania informacji”- ćwiczenia praktyczne uczniów klasy II BPrawa dziecka według Janusza Korczaka

"Nie ma dzieci - są ludzie" – w tych kilku słowach można ująć motto pedagogiczne Henryka Goldszmita znanego pod pseudonimem Janusza Korczaka.
Z zawodu był lekarzem, z powołania wychowawcą,autorem wielu książek dla dzieci i dorosłych min. „Króla Maciusia I”
Walka o dobro, sprawiedliwość, ochronę praw dziecka, poznanie i zgłębianie jego potrzeb wypełniły całe życie Janusza Korczaka.
Centralny motyw jego działalności i twórczości  stanowi -prawo każdego dziecka do życia i odpowiedniego jego poziomu.Pisał o konieczności zapewnienia dziecku odpowiedniej jakości życia w sferze jego  potrzeb fizycznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych.

Współcześni przypisują Korczakowi tytuł Obrońcy Praw Dziecka. Z naczelnej zasady przyjętej przez Janusza Korczaka, iż dziecko jest człowiekiem wynika troska o wciąż lekceważone  przez dorosłych prawa.
Spośród wielu praw, o których pisał i o które walczył, jako zasadnicze należy wymienić:

Prawo do szacunku.

Dzieci trzeba nie tylko kochać, ale też dobrze traktować, a to oznacza indywidualne podejście do każdego wychowanka. Wielu starań powinno dołożyć społeczeństwo, by uczeń miał prawo do poszanowania godności własnej w sprawach osobistych, rodzinnych i koleżeńskich.

Prawo do niewiedzy.

Dla kilkuletniego dziecka nie wszystko jest proste i jasne jak nam się wydaje.Otaczający świat jest dla niego nieznany. Dorośli powinni mieć wiele wyrozumiałości i cierpliwości wobec niekończących się pytań dziecka.

W konwencji czytamy:
Zadaniem dorosłych jest cierpliwe i wytrwałe niesienie pomocy podopiecznym w chwili, gdy potrzebują oni przewodnika, by wybrać i zdecydować kim być, co robić, jaką postawę przyjąć w zbiorowości ludzkiej i na podstawie jakich wartości budować przyszłość.                                

Prawo do niepowodzeń i łez.

Nie wolno oskarżać dziecka za niepowodzenia, lecz należy cierpliwie czekać,aż dziecko wydorośleje, nabierze życiowego doświadczenia. Zamiast karania współczesna psychologia proponuje - pokaż dziecku jak można naprawić zło.

Prawo do upadków.

Nie powinno nas dziwić, że dzieci upadają czy popełniają błędy. Wychowawca uznając prawo do upadku, akceptując ich błędy musi pamiętać, że jego obowiązkiem jest obserwowanie zachowania, wyjaśnianie przyczyn nieprawidłowości i odchyleń w rozwoju oraz podejmowanie działań kompensacyjnych wobec dzieci, które tego potrzebują.                  

Prawo do własności.

Poszanowanie tego prawa jest konieczne zarówno ze strony nauczycieli jak i rodziców. Uczymy dzieci, że mają prawo do własności, ale również powinny je respektować wobec innych.

Prawo do tajemnicy.

Dzieci, nawet te najmłodsze, mają swoje tajemnice osobiste, rodzinne czy koleżeńskie. Dorośli powinni je szanować. Nauczyciel szanujący tajemnicę dziecka, uczy swoją postawą,że są sprawy,o których nie mówi się wszystkim.                                                

Prawo do radości. 

J. Korczak w swoim pamiętniku pisał - "dziecku potrzebna jest jasność szczęścia i ciepło miłości.... Niech dzieci się śmieją,niech będą wesołe".Dziecko powinno wychowywać się w miłej i serdecznej atmosferze, pełnej uśmiechu i radości.  

Prawo do wypowiadania swoich myśli i uczuć.

Łamanie tego prawa jest krzywdą wyrządzoną dziecku, którą trudno w życiu naprawić. Należy dać dziecku prawo do wyrażania własnych poglądów i uczuć,przyjmując je stosownie do wieku i dojrzałości dziecka. Dzieci potrzebują tego,by ich uczucia były akceptowane i doceniane.

Prawo do dnia dzisiejszego.

Dziecko żyje teraźniejszością, bieżącą chwilą i to liczy się najbardziej.Wszystko co było w przeszłości czy dopiero ma nadejść, nie jest dla niego tak ważne. "Dla jutra lekceważy się to,co je
dziś cieszy, smuci, dziwi, gniewa, zajmuje.Dla jutra, którego nie rozumie (...) kradnie się lata życia" - to słowa Janusza Korczaka.

Prawa dziecka wg. Janusza Korczaka są aktualne do dziś. Jego myśli, jego cele ocalały i większość z nich zrealizowana została w Konwencji Praw Dziecka
Bibliografia: 
J.Kopczyńska- Sikorska: Idee praw dziecka w życiu i pracy J. Korczaka,
Wychowanie w przedszkolu 1992, nr 6 
D.Al.- Khamisy: Z dziećmi o prawach dziecka,Edukacja w Przedszkolu 2000

styczeń 25thRok 2012 rokiem Janusza Korczaka

Rok 2012 został ustanowiony Rokiem Janusza Korczaka. W tym roku przypadają dwie ważne rocznice związane ze Starym Doktorem- 70. rocznica śmierci pedagoga oraz 100. rocznica założenia przed doktora Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie.
Czy był to poniedziałek, 22. 07. 1878 roku, piękna pogoda, słońce uśmiechało się do ludzi z góry i ogrzewało roześmiane buzie spacerowiczów, na niebie nie widać było żadnej chmurki? A może był to wtorek, 22.07.1879 roku, pogoda jak pod psem, deszcz lał się z nieba jak z cebra, a ludzie uciekali do domów, by nie przemoknąć do suchej nitki?                  
UNESCO uznaje datę "słoneczną" jako dzień, w którym pojawił się na świecie Henryk Goldszmit znany jako Janusz Korczak.
Pochodził z zasymilowanej  żydowskiej rodziny, jego ojciec bardzo dbał o polonizację swoich dzieci, by potem w przyszłości było im łatwiej. Jednak, gdy Korczak miał 12 lat, ojciec zwariował i na młodego chłopaka spadł obowiązek utrzymania rodziny. Zaczął więc udzielać korepetycji, imał się różnych zajęć. Przełomowym momentem w jego życiu była śmierć babci. To wtedy skończył się dla niego czas dzieciństwa, do którego miał wrócić po studiach medycznych, gdy w 1912 roku założył Dom Sierot
Dzieciaki go uwielbiały, on je kochał ponad życie. Swoim sierotom stworzył namiastkę normalnego życia, był z nimi do samego końca, gdy w 1942 roku  wsiadł ze swoimi podopiecznymi do pociągu do Treblinki.
Altruista, działacz społeczny, pediatra, radiowiec, literat, człowiek, który poza dziećmi nie widział świata, ale z drugiej strony był osobą zamkniętą w sobie, introwertyczną i nieco chimeryczną, ale również samotną. Nie potrafił wejść w głębsze relacje z innymi ludźmi, uciekał do swojego świata marzeń, to mu dawało siłę..
W 2012 roku będziemy mieli okazję poznać je lepiej, bo Rok Korczakowski będzie również rokiem, w którym powinniśmy się pochylić nad prawami tych najmniejszych.               
Jedną z inicjatyw, która już powstała, jest Przystanek Korczak, projekt wymyślony przez fundację Kidsprotect.pl (www.przystanekkorczak.pl). Fundacja zachęca dzieci i młodzież do wzięcia udziału w akcji pisania tekstów o Korczaku, organizacji spektakli i innych wydarzeń kulturalnych, które przybliżą postać „starego doktora".
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zamierza promować Polskę - przy okazji roku Korczaka - jako kraj, gdzie powstała idea praw dziecka, gdzie po raz pierwszy powstały naukowe rozprawy poświęcone higienie, potrzebom i prawom dzieci. Liczy on, że szereg planowanych na ten rok konferencji i seminariów poświęconych obecnym problemom i potrzebom dzieci zaowocuje skierowaniem większej uwagi na dzieci i młodzież w ogóle oraz na zwiększenie ich bezpieczeństwa.

Nie ma dzieci - są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć. Pamiętaj, że my ich nie znamy" - mawiał Stary Doktor.

Zdjęcia: 
Rok 2012 rokiem Janusza Korczaka

Nawigacja

Archives

grudzień 2019
pon.wt.śr.czw.pt.sob.nie.
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345