Sprawozdanie z realizacji innowacji „Nauczanie programowania”

Sprawozdanie z realizacji innowacji „Nauczanie programowania”

We wrześniu 2016 roku w naszej szkole przystąpiliśmy do realizacji „Pilotażowego wdrożenia programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach”.
Celem innowacji jest rozwój myślenia komputacyjnego czyli umiejętności rozwiązywania problemów z różnych dziedzin z wykorzystaniem metod oraz narzędzi wywodzących się z informatyki.
Wprowadzenie innowacji ma na celu rozbudzenie zainteresowania programowaniem wśród dzieci, rozwój umiejętności myślenia algorytmicznego oraz twórczego wykorzystywania komputerów.
Innowacją objęci są uczniowie klas 1 i 4. Nauka programowania odbywa się na zajęciach komputerowych (nie mniej niż dwie godziny lekcyjne w miesiącu), oraz w miarę możliwości na zajęciach technicznych, matematyce oraz w przypadku zainteresowania uczniów w czasie zajęć pozalekcyjnych.
Nauką programowania jest żywo zainteresowane grono uczniów formalnie nie objętych innowacją, dlatego także pozostałe klasy włączono w naukę programowania.
Uczniowie klasy I poznawali zasady obsługi komputera, ćwiczyli umiejętność myślenia algorytmicznego bawiąc się układankami, programując „analogowo” (konstruowali sekwencję ruchów) kubki. Łączyli podstawy programowania z aktywnością fizyczną układając klocki w zbiory i ciągi zgodnie ze wzorem i schematem.
W drugim semestrze w klasie pierwszej wprowadzono zajęcia z programem Baltie. Uczniowie bardzo żywo reagowali na możliwości, które daje im program. Chętnie brali udział w zajęciach. Przez zabawę stawiali pierwsze kroki w nauce programowania.
W drugiej klasie przewiduje się kontynuację pracy z programem Baltie oraz zapoznanie wszystkich uczniów z zasadami kodowania blokowego za pośrednictwem serwisu code.org

Zajęcia w klasie IV opierały się o pracę w środowisku Scratch (scratch.mit.edu). Uczniowie poznawali zasady pracy w tym środowisku, tworzenie i edytowania projektów. Poznali również podstawowe instrukcje (pętle, instrukcje warunkowe), zmienne. Innowację realizowano zgodnie z harmonogramem na zajęciach komputerowych.
Uczniowie edytowali projekty dostępne na platformie Scratch, oraz próbowali tworzyć własne gry.
Większość uczniów założyła sobie konto na Scratch i korzysta ze szkolnego „studia” https://scratch.mit.edu/studios/3841837/
Realizowana innowacja przyniosła także inne efekty. Dotyczyły one zarówno nauczycieli, jak i zajęcia, które pierwotnie nie były innowacją objęte.
Nauczyciele coraz śmielej i częściej korzystają z TIK. Zgodnie z prognozami, wprowadzenie podstaw programowania na zajęciach komputerowych spowodowało, że na innych przedmiotach zaczęto częściej stosować TIK. W związku z tym w pierwszym semestrze roku szkolnego 2016/2017 przeprowadzono radę szkoleniową poświęconą platformie edupolis.pl. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu nauczycieli 24 maja zostało przeprowadzone szkolenie dla całego grona pedagogicznego poświęcone narzędziom Tik wspierającym programowanie.
Kolejne szkolenie z obsługi platformy edupolis.pl oraz pracy w chmurze zostało zaplanowane na rok szkolny 2017/2018.
Na polu wdrażania nowych technologii szczególnie wyróżnia się świetlica szkolna, w której aktywnie realizowany jest program Fundacji Orange MegaMisja. Jednym z obszarów MegaMisji w II semestrze było „Programowanie”.
Szkoła bierze udział w innych projektach związanych z bezpieczeństwem oraz kreatywnym wykorzystaniu komputerów. Jest to między innymi konkurs „Bezpieczne Tu i Tam”.
Udział w tych inicjatywach łączy się bezpośrednio z realizowaną innowacją, ponieważ gwarancją jej powodzenia jest praktyczne wykorzystywanie wiedzy i umiejętności uczniów.
Uczniowie mieli okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami podczas organizowanych przez szkołę aktywności związanych z realizowanymi przez cały rok szkolny potyczkami informatycznymi „Internauta na medal”. Inną uroczystością trakcyjnie organizowaną przez szkołę był Dzień Bezpiecznego Internetu.
Można stwierdzić, że innowacja realizowana w szkolne przynosi wiele pozytywnych efektów. Podstawową korzyścią jest angażowanie uczniów oraz nauczycieli. Wynikiem tego zaangażowania jest fakt, że szkoła zdobyła grant w akcji #SuperKoderzy (Majsterkowicze 2.0) realizowanej przez Fundację Orange. Umożliwi to zakup robotów i wykorzystanie w praktyce umiejętności nabytych przez uczniów.

MegaMisja

http://www.sp9ino.com/dokument/megamisja-w-%C5%9Bwietlicy-szkolnej
http://www.sp9ino.com/dokument/megamisja
http://www.sp9ino.com/dokument/multimedialny-album-z-psotnikiem-w-tle
http://www.sp9ino.com/dokument/digitalizacja-w-%C5%9Bwietlicy
http://www.sp9ino.com/dokument/atak-wirus%C3%B3w-w-megamisji
http://www.sp9ino.com/dokument/publikujemy-w-sieci-zadanie-megamisji
http://www.sp9ino.com/dokument/nagroda-w-megamisji
http://www.sp9ino.com/dokument/megamisja-komiks
http://www.sp9ino.com/dokument/megamisja-nagroda
http://www.sp9ino.com/dokument/megamisja-kolejne-wyzwanie
http://www.sp9ino.com/dokument/najm%C5%82odsi-programuj%C4%85
http://www.sp9ino.com/dokument/dzie%C5%84-psotnika-i-dzie%C5%84-dziecka-...
http://www.sp9ino.com/dokument/jeste%C5%9Bmy-superkoderami
Zajęcia w pracowni mobilnej
http://www.sp9ino.com/dokument/zaj%C4%99cia-w-pracowni-mobilnej
#CodeWeekPL
http://www.sp9ino.com/dokument/dziewi%C4%85tka-koduje
http://www.sp9ino.com/dokument/zabawy-z-kodowaniem
MegaMisja Dziennikarz
http://www.sp9ino.com/dokument/dziennikarz-pomaga-wype%C5%82ni%C4%87-zad...
Adrian Mierzwicki pokazuje MakeyMakey
http://www.sp9ino.com/dokument/mega-atrakcje-z-makey-makey
DBI
http://www.sp9ino.com/dokument/dzie%C5%84-bezpiecznego-internetu-2
http://www.sp9ino.com/dokument/dzie%C5%84-bezpiecznego-internetu-2017
Programowanie kubeczki
http://www.sp9ino.com/dokument/magiczne-kubeczki
Internauta na medal
http://www.sp9ino.com/dokument/potyczki-informatyczne-%E2%80%9E-internau...
Strona Facebook SP9
https://pl-pl.facebook.com/sp9ino/

Nawigacja

Archives

listopad 2019
pon.wt.śr.czw.pt.sob.nie.
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301