Sukces Julii

Podczas sobotnich „Drzwi Otwartych” w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Kasprowicza       w Inowrocławiu  odbył się finał IV Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Czytam, bo lubię”. Konkurs został zorganizowany przez bibliotekę szkolną Liceum i przeznaczony był    dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych powiatu inowrocławskiego. Tematem prac konkursowych była recenzja książki nielekturowej, a uczestnicy pisząc ją mieli tak wykazać się kunsztem słowa, aby zachęcić innych do przeczytania recenzowanej przez nich książki. 

Spośród nadesłanych prac jury konkursowe – w składzie: prof. Agnieszka Zielińska (przewodnicząca) oraz prof. Monika Wrzos-Czołgoszewska i prof. Adam Kopeć – wybrało  trzy najlepsze. 

I miejsce zajęła Julia Janus z klasy 8b naszej szkoły, przygotowana przez panią Małgorzatę Mańską. 

Zwycięskie prace zostały odczytane podczas uroczystego finału, a laureaci konkursu otrzymali z rąk Dyrektora Liceum Rafała Łaszkiewicza atrakcyjne nagrody książkowe, zakupione z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

Recenzja książki  
Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach. 

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach to niezwykła książka napisana przez aż sześciu pisarzy. Najbardziej znanym z nich jest Andrzej Maleszka, którego znam jako twórcę serii popularnych książek “Magiczne drzewo”. Nie traktuję tej książki jako zbioru opowiadań, lecz jako powieść z wieloma narratorami. Stworzenie powieści, nad którą pracowało tyle różnych osób, z odmiennymi pomysłami na każdy z rozdziałów i złożenie tego w spójną, interesującą całość jest nie lada wyzwaniem. Moim zdaniem autorom fantastycznie się to udało.  

Cały utwór poświęcony jest zagadnieniu wartości życiowych. Każdy z piętnastu rozdziałów porusza różne walory i niesie zupełnie inne przesłanie. Opisane tam wartości to sprawiedliwość, pokojowość, piękno czy odwaga. Moim osobistym faworytem jest rozdział Niebieska kredka omawiający zasadę uczciwości. Opowiada on historię siedmioletniej Julki, która nie rozumie, dlaczego jej rodziny nie stać na niektóre rzeczy. Jej starszy brat pozwala jej zrozumieć istotę tej sytuacji i tłumaczy to najdelikatniej jak potrafi. Ta opowieść jest jednym z powodów, dlaczego lubię tę książkę. 

Z wieloma postaciami przedstawionymi w książce można się często utożsamić. Podobieństwa fikcji literackiej do naszych sytuacji życiowych mogą zaciekawić zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jaki gatunek literacki reprezentuje ,,Gorzka czekolada”?   Akcja większości rozdziałów toczy się we współczesnym nam świecie i historie tam opowiedziane zbliżają utwór do powieści obyczajowej. Jednak miłośnicy utworów fantastycznych, przygodowych, sensacyjnych czy romantycznych też znajdą w tej książce coś dla siebie. Pomimo tego, że problemy bohaterów są bardzo różnorodne, a rozdziały mają tylko kilkanaście stron  
i przejście z jednej historii do drugiej jest dość nieoczekiwane, to książkę tę czyta się bardzo płynnie. Z racji tego, że rozdziały są krótkie, powieść nie jest nużąca. Uważam, że mądrym rozwiązaniem jest stosowanie puent pod koniec epizodów. Dają ona do myślenia i podsumowują przesłanie każdej opowieści. Jedną z moich ulubionych złotych myśli tej książki są słowa babci głównej bohaterki: “Prawda jest jak czekolada. Gorzka – nawet zdrowsza”.  

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach porusza tematy filozoficzne i z pewnością skłoniła mnie do refleksji nad całokształtem moralności. Kwestionuje ona definicje niektórych wartości życiowych i pozwala zobaczyć, jak ważną rolę odgrywają one w naszym życiu. Pozwoliła mi zrozumieć, że cechy to coś wrodzonego, a wartości trzeba zdobyć, nieustannie pracując nad sobą.  

Julia Janus kl. 8b