Organizacja zajęć od 4 maja 2021r.

Szanowni Państwo, zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez MEiN od 4 maja br. przywrócone zostają zajęcia dydaktyczne w formie stacjonarnej dla uczniów klas I-III.

W klasach IV – VIII obowiązuje kontynuacja nauczania na odległość.

Rozwiązanie to obowiązywać będzie w dniach 04.05.-14.05.2021.

  1. Wprowadzone zostaje nauczanie stacjonarne dla klas I-III zgodnie z obowiązującym planem i godzinami rozpoczęcia zajęć.
  2. Dla klas I-III zajęcia dydaktyczno-wyrównacze, korekcyjno-kompenscyjne, rozwijające kompetencje emocjonalne i logopedia odbywać się będą w systemie stacjonarnym.
  3. Obowiązuje Procedura funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Przedszkolnymi w obszarze dotyczącym oddziałów I-III udostępniona na stronie https://sp9ino.com/wp-content/uploads/2020/08/PROCEDURA-FUNKCJONOWANIA-SZKOLY-od-1_09_2020.pdf ze zmianą obszarów wejść do placówki:
  4. Oddziały 1a, 2a, 3a, 3b ustawiają się na boisku w wyznaczonych miejscach.
  5. Oddziały  1a oraz 3b wchodzą klatką schodową przy sali gimnastycznej.
  6. Oddziały 2a i 3a wchodzą klatką schodową ewakuacyjną.
  • Opiekunowie odprowadzają dzieci do furtki:
  • 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
  • dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
  • dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
  • opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  • Świetlica będzie funkcjonowała dla dzieci rodziców uprawnionych do zapewnienia im opieki i nauki na terenie szkoły, na dotychczasowych zasadach. Ponadto, opieką świetlicową mogą być objęte również dzieci, które w danym dniu realizują zajęcia na terenie szkoły. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej oraz sali dydaktycznej, która nie jest wykorzystywana do bieżącej nauki(214).
  • Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  • Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa).
  • Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie
    z aktualnymi przepisami prawa.
  • Sposobem szybkiej i skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia jest łączność telefoniczna i e-dziennik.(proszę u wychowawców uaktualnić dane teleadresowe)
  • Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
  • Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów(oddział) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.
  • Jedna grupa uczniów (oddział) przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
  • Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele.
  • Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  • Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
  • Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  • Zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględnia konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.

Instrukcje

  1. mycia rąk
    https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/
  2. dezynfekcji rąk
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
  3. prawidłowego zdejmowania maseczki
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/
  4. prawidłowego zdejmowania rękawiczek
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU: ,,CZYTELNICZE RYMOWANKI”

Konkurs zorganizowany przez bibliotekę szkolną ,, Czytelnicze rymowanki ” został rozstrzygnięty. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni, kreatywności, promowanie talentów literackich.

W kategorii klas I- III:

I miejsce : Gabriela -kl.IIa,

II miejsce: Bartek- kl. IIIa,

III miejsce: Stanisław- kl. IIIa

Wyróżnienie: Gabriela- kl. Ia

W kategorii klas IV- VIII:

I miejsce : Aleksandra – kl. VIIIa,

II miejsce: Sandra kl. -VIIa, Kinga kl. -VIb

III miejsce: Nicola -kl. VIb, Zofia -kl.VIb

Oto galeria prac:

 

Konsultacje Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia w województwie kujawsko-pomorskim dla uczniów klas VII i VIII

Informujemy, że 27 kwietnia 2021 r. odbędzie się kolejna z wojewódzkich konferencji konsultacyjnych, na której wszyscy młodzi ludzie z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymają możliwość zgłaszania pomysłów do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

Konsultacje wojewódzkie ogólnopolskiego dokumentu strategicznego dla młodzieży to pierwsza w historii naszego państwa inicjatywa, w której przedstawiciel administracji rządowej zaprasza wszystkich młodych Polaków do tworzenia strategii państwa polskiego a tym samym do wspólnego decydowania o przyszłości Polski.

Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia Polaków. Celem konsultacji wojewódzkich jest zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone są na sześć obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport” oraz „ekologia i klimat”.

Konsultacje dla woj. kujawsko-pomorskiego rozpoczną się 27 kwietnia br. od godz. 17:00. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod następującym adresem: https://strategiadlamlodych5.webankieta.pl/. Zapisów na wydarzenie można dokonywać do 26 kwietnia (poniedziałek) do godziny 12:00. Konsultacje z powodu pandemii będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji.

Więcej informacji na temat konsultacji znajduje się na oficjalnej stronie konsultacji https://www.gov.pl/DlaMlodych. Każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w pracach nad stworzeniem projektu „Strategii RP na Recz Młodego Pokolenia”.

Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem – pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia obchodzimy : Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten ustanowiony został w 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa. Historyczna idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga 1930 roku. Data obchodów -23 kwietnia związana jest z rocznicą urodzin kilku wielkich pisarzy np. Williama Szekspira, Miguel de Cervantesa.

Nasza szkoła także włączyła się w obchody tego święta. Uczniowie klas IV- VIII przygotowali plakaty promujące czytelnictwo ,, Warto czytać książki !”, natomiast uczniowie klas I-III na zajęciach z wychowawcą wykonali ilustrację do swojej ulubionej książki. Ogłoszony został również konkurs: ,,Czytelnicze rymowanki”. Na blogu czytelniczym: bibliotekaczyta9.blogspot.com, znajdują się dwie prezentację ,, O książce kilka razy naj…” ,, Historia książki” oraz krzyżówka literacka.

Oto galeria prac:

Organizacja nauczania hybrydowego od 26 kwietnia

Szanowni Państwo,

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 26 kwietnia br. przywrócone zostają zajęcia dydaktyczne w formie hybrydowej dla uczniów klas I-III. W klasach IV – VIII obowiązuje kontynuacja nauczania na odległość.
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, przygotowało szereg wytycznych przeciwepidemicznych, które mają zapewnić dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły bezpieczne warunki pracy w czasie epidemii związanej z COVID-19. O wszelkich zmianach będziecie Państwo informowani na bieżąco.

Organizacja zajęć w szkole

  1. Wprowadzone zostaje nauczanie hybrydowe w następujący sposób:
  2. W dniach od 26.04 do 28.04  zajęcia stacjonarne w szkole będą mieli uczniowie klas 2a i 3b wg planu. Natomiast klasy 1a i 3a w tych dniach będą miały nauczanie zdalne jak do tej pory.
  3. Od 29.04 do 30.04 zajęcia stacjonarne będą mieli uczniowie klas 1a i 3a wg planu. Natomiast klasy 2a i 3b w tych dniach będą miały nauczanie zdalne.
  4. Harmonogram ewentualnej dalszej nauki hybrydowej na następne tygodnie zostanie podany na podstawie kolejnych wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki
  5. Zajęcia dydaktyczno-wyrównacze, korekcyjno-kompenscyjne i rozwijające kompetencje emocjonalne odbywać się będą w systemie zdalnym.
  6. Obowiązuje Procedura funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Przedszkolnymi w obszarze dotyczącym oddziałów I-III udostępniona na stronie https://sp9ino.com/wp-content/uploads/2020/08/PROCEDURA-FUNKCJONOWANIA-SZKOLY-od-1_09_2020.pdf ze zmianą obszarów wejść do placówki:
  7. Oddziały 1a, 2a, 3a, 3b ustawiają się na boisku w wyznaczonych miejscach.
  8. Oddziały  1a oraz 3b wchodzą klatką schodową przy sali gimnastycznej.
  9. Oddziały 2a i 3a wchodzą klatką schodową ewakuacyjną.
  • Opiekunowie odprowadzają dzieci do furtki:
  • 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
  • dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
  • dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
  • opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  • Świetlica będzie funkcjonowała dla dzieci rodziców uprawnionych do zapewnienia im opieki i nauki na terenie szkoły, na dotychczasowych zasadach. Ponadto, opieką świetlicową mogą być objęte również dzieci, które w danym dniu realizują zajęcia na terenie szkoły w związku z nauczaniem w systemie tzw. hybrydowym, o ile rodzice zawnioskowali o objęcie ich dzieci opieką. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej oraz sali dydaktycznej, która nie jest wykorzystywana do bieżącej nauki(214).
  • Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  • Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa).
  • Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie
    z aktualnymi przepisami prawa.
  • Sposobem szybkiej i skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia jest łączność telefoniczna i e-dziennik.(proszę u wychowawców uaktualnić dane teleadresowe)
  • Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
  • Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów(oddział) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.
  • Jedna grupa uczniów (oddział) przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
  • Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele.
  • Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  • Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
  • Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  • Zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględnia konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.

Instrukcje

  1. mycia rąk
    https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/
  2. dezynfekcji rąk
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
  3. prawidłowego zdejmowania maseczki
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/
  4. prawidłowego zdejmowania rękawiczek
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto –  Międzynarodowy Dzień Ziemi.

W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Nasze przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. Przyroda to nieodłączny element naszego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Dlatego od najmłodszych lat uczymy dzieci zasad recyklingu oraz kształtujemy w nich postawę ekologiczną. W tym  szczególnym dniu dzieci  zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę, o niebezpieczeństwach grożących środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę na temat segregacji śmieci wrzucając odpady do odpowiednich pojemników. Każda grupa przedszkolaków  wykonała piękne prace plastyczne i dowiedziała się wśród zabaw i opowieści dużo ciekawostek o naszej Ziemi. Rozwiązywały zagadki i naprawdę trudne zadania. Okazało się, że przedszkolaki świetnie znają problematykę ekologiczną. Najważniejszy wniosek z naszych zajęć – wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne.

Spotkanie z absolwentami

16 kwietnia 2021 roku mieliśmy okazje gościć na lekcji informatyki w klasie VIIa i VIIb naszych absolwentów :Jana Bykowskiego oraz Aleksa Płonkę.

Oboje uczęszczają aktualnie do Zespołu Szkół Chemiczno – Elektronicznych na kierunkach Janek: technik teleinformatyk, Aleks: technik elektronik.

Połączyła ich wspólna pasja do gry Minecraft. Tą pasje postanowili wraz z koleżanką Klaudią przekłuć w coś kreatywnego i tworzą ,,Wirtualne miasto”. Na razie ich budowa skupia się na odwzorowaniu dzielnicy ,,Mątwy” , bo tu się wychowali i te rejony znają najlepiej, ale w planach mają też budowę sąsiadujących dzielnic a może i całego Inowrocławia…

Podczas spotkania z uczniami pokazali jak w praktyce wygląda tworzenie budynków, ulic i różnego rodzaju konstrukcji składających się z prostopadłościanów. Mieliśmy okazję wirtualnie obejrzeć z zewnątrz budynek naszej szkoły, zajrzeliśmy także na salę gimnastyczną, do biblioteki, stołówki oraz pracowni komputerowej.

Chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że chłopcy odwzorowują budynki, ulice a nawet roślinność z dbałością o każdy szczegół. Tworzone budynki mają dokładnie tyle samo okien, drzwi co w rzeczywistości. Ich wysokość i położenie w stosunku do siebie również jest zachowana. Ponadto nasi absolwenci liczą każde drzewo, każdy krzew i przenoszą je do swojego wirtualnego świata. Aleks i Janek nie ukrywają, że bardzo często korzystają z mapy google , co ułatwia im prace. Dzięki temu w szybki sposób zapoznają się z dokładną topografią dzielnicy. Na pytanie co ich ogranicza odpowiedzieli :,,Jedyne wyobraźnia”.

Serdecznie gratulujemy naszym absolwentom takich umiejętności, kreatywności i mamy nadzieję, że zarazili uczniów klas siódmych swoją pasją oraz zapałem do pracy.

Jesteśmy z Was dumni trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!!!

,,Zbieramto w szkole,,- projekt ekologiczno-charytatywny.

Nasza szkoła przyłączyła się do udziału w projekcie ekologiczno-charytatywnym „Zbieramto w szkole” wspieranego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej . Jest to cenna inicjatywa oparta na zasadzie „zbieraj – pomagaj,,

Włączenie się właśnie w tą inicjatywę to okazja do zaangażowania nauczycieli ,uczniów oraz ich rodzin we wspólną sprawę, jaką jest pomoc ubogim i ochrona środowiska. Zależy nam na uwrażliwieniu młodych ludzi na problemy mieszkańców krajów takich jak Boliwia i Czad, gdzie nawet woda bywa luksusem. Przy okazji zbiórki surowców zwracamy uwagę na potrzebę ekologicznych działań i szacunku do zasobów Ziemi.

Podczas akcji zbierane są m.in. surowce wtórne, a środki finansowe uzyskane z ich sprzedaży będą przekazywane na wsparcie projektów : budowę studni w Czadzie oraz pomoc dzieciom z domów dziecka na Filipinach i w Boliwii.

Co dokładnie zbieramy?:

  • stare srebro (np. porwane łańcuszki, pojedyncze kolczyki)
  • małe elektrośmieci (np. zużyte baterie)
  • „Dobre monety” (monety i banknoty z całego świata, aktualne i wycofane z obiegu)
  • klocki LEGO (najlepiej z opakowaniem i instrukcją)
  • zegarki tarczowe (na rękę, nie elektroniczne)

Baterie, telefony, klocki LEGO, „dobre monety” przynieś do szkoły zamiast wyrzucać do śmietnika. Podane recyklingowi lub sprzedane uczynią jeszcze wiele dobra!!!

Zbórka surowców odbywa się w naszej szkole codziennie od 8:00 do 15:00 (opisane pudełko na surowce wystawione jest obok wejścia do sali gimnastycznej)

1
plakat ,,Zbieramto w szkole,,
2
plakat ,,Zbieramto w szkole,,
3
plakat ,,Zbieramto w szkole,,

WYNIKI KONKURSU „ZRÓBMY SZUM WOKÓŁ WODY” DLA KLAS IV – VIII

W poniedziałek 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji zostały zorganizowane dwa konkursy. Głównym celem konkursów było zwiększenie świadomości na temat zmian w środowisku globalnym wywołanych niedoborem wody.

I) Test wiedzy o wodzie – „Zróbmy szum wokół wody” (kl. VII – VIII).

Nagrody otrzymują:

· I miejsce – Sandra Chmielewska z kl. 7A

· II miejsce – Patrycja Godlewska z kl. 7B

· III miejsce – Natalia Szczechowska z kl. 7B

II) Konkurs plastyczny – „Znamy sposoby na oszczędzanie wody” (kl. IV – VI).

Laureaci konkursu:

· I miejsce – Agata Dominiak z kl. VIA

· II miejsce – Amelia Pochocka z kl. IVA

· III miejsce – Nikola Luksemburg z kl. VIB

Wyróżnienie: Cyprian Rogowski z kl. IVA

Serdeczne gratulacje dla wszystkich osób biorących udział. Brawa za zaangażowanie i pomysłowość.

Warto obejrzeć: www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/dla-szkol/dzien-wody