W ramach projektu czytelniczego,, Czytam sobie 10 lat” Biblioteka Szkolna wspólnie z Filią Nr 2 Biblioteki Miejskiej zorganizowała kolejne zajęcia czytelnicze. Celem zajęć była popularyzacja literatury dla dzieci., doskonalenie umiejętności uważnego słuchania, doskonalenie umiejętności redagowania odpowiedzi na pytania. Tym razem uczniowie klasy IIIa wysłuchali książki Doroty Łoskot-Cichockiej pt. „Nelka i piesek Fafik”.Dzieci z ogromnym zaangażowaniem rozwiązywały zadania związane z treścią książki( dyskutowały o swoich ulubionych fragmentach opowiadania tworząc z nich wykres, opisywały Fafika . Na zakończenie spotkania uczniowie opisywali swoje własne domowe zwierzątka.
Wizyta w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu
W środę 22.02.2023r. uczniowie z klasy 1A i 1B wybrali się na wycieczkę do Teatru Miejskiego w Inowrocławiu na spektakl teatralny pt. „Księga dżungli”. Była to opowieść o chłopcu, wychowanym przez wilki, żyjącym w zgodzie ze zwierzętami indyjskiej dżungli. Przedstawienie zachwycało pięknymi kostiumami oraz wspaniałą scenografią, a gra świateł oraz muzyka tworzyły baśniową i tajemniczą atmosferę. Mali widzowie oglądali spektakl z podziwem od początku do końca. Na takie wycieczki wprost uwielbiamy jeździć!!
„Zabawa w sklep”
Co można kupić za kwotę 10zł? Wiedzą to uczniowie z klasy 1B, którzy we wtorek 21.02.2023r zorganizowali „zabawę w sklep”. Kupujący mieli za zadanie zrobić zakupy w kwocie 10 zł, tak żeby nie przekroczyć budżetu. Niektórym z nich oczywiście została reszta. Uczniowie trenowali umiejętność posługiwania się monetami i banknotami w codziennych sytuacjach. Dzieci stworzyły własne sklepy, wyposażyły je w produkty, wyznaczyły ich ceny, a następnie wspólnie się bawiły. Zabawa i działanie praktyczne to najlepszy sposób nauki.
Kolaż na 100-lecie- nasze postępy-część II
Jak już wiecie klasa IIIa pracuje nad kolażem „Nasza szkoła” z okazji 100-lecia. Wykonywanie zadania przewidzieliśmy na okres październik-maj. Co u nas słychać? Prace postępują. Gromadzimy materiały, oceniamy ich przydatność, omawiamy, komponujemy, planujemy, czasami krytykujemy. Mamy dużo pracy, gdyż jak się okazało kolaż nie jest łatwym zadaniem i wymaga sporo wysiłku. Czternaście głów ma nad czym się zastanawiać. A oto efekty dotychczasowej pracy.
Wizyta „Kozy Mątewskiej”
21 lutego – w ostatni dzień karnawału, naszą szkołę odwiedziła koza mątewska, która stanowi tradycję już od 102 lat! Mężczyżni przebrani byli m.in za parę młodą, kozę, niedźwiedzia, babę czy dziada. Wszyscy nasi uczniowie z wypiekami na twarzy, wyczekiwali przyjścia łobuzerskiego gościa. Pani dyrektor została zaproszona do tańca, a twarze uczniów umorusane czarną pastą. Ze szkoły barwny korowód ruszył dalej ulicami Mątew na spotkanie z mieszkańcami miasta.
Zdjęcia oraz film wykonane zostały dzięki wyposażeniu otrzymanego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci @LaboratoriaPrzyszlosci
https://www.facebook.com/100008912791580/videos/2219903508212661/ – źródło facebook Koza Mątewska
Ach! Co to był za bal…
Zabawa karnawałowa jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń w życiu szkoły. 17 lutego klasy 4-8 bawiły się na balu 100 lecia. Tematem przewodnim tegorocznego karnawału były stroje z lat 20 – tych minionej epoki. Uczniowie bawili się przy wybranych przez siebie utworach, nue zabrakło zabawy z krzesłami, tańca Macareny, czy zabawy w „ gorące serce”. Bal umożliwił uczniom spędzenie czasu w miłej atmosferze, wszyscy bardzo dobrze się bawili. Szkoda, że kolejny bal dopiero za rok!
„Spotkanie z Plastusiem”
W środę 16 lutego 2023 r. zawitał do klasy 1b niecodzienny gość – Plastuś. W tym dniu wolontariuszki Julia i Ania z klasy 8a przeczytały dzieciom fragment książki pt. ,,Plastusiowy pamiętnik” według Marii Kownackiej. Pierwszoklasiści poznali głównego bohatera książki oraz innych mieszkańców piórnika. Układali wypowiedzi na temat przygód Tosi, poznali dawne i dzisiejsze przybory szkolne. Starsze koleżanki zainspirowały dzieci do samodzielnego ulepienia własnego ludka z plasteliny. Serdecznie dziękujemy dziewczynkom za mile spędzony czas.
Albumy na 100-lecie szkoły- „Moja szkoła”
Albumy na 100-lecie szkoły- „Moja szkoła”
W związku z obchodami 100-lecia szkoły, w pierwszym półroczu, dzieci z klas -Ia, Ib, IIa oraz IIIa wykonywały pod opieką swoich wychowawców albumy pt.„Moja szkoła”.
Uczniowie przygotowywali prace na temat tego, jak widzą szkołę- co w niej lubią, co lubią … mniej, jakie mają marzenia i plany, jak wygląda Ich uczniowski świat. Uzbrojeni w kredki, farby i wycinanki oraz własne pomysły pokazali, jak postrzegają życie szkolne i jak chcieliby, aby Ich szkoła wyglądała.
Praca miała charakter projektu, który zakończyło wspólne wybieranie prac i składanie albumu.
Albumy klasowe będzie można obejrzeć podczas imprezy podsumowującej rocznicowe obchody.
Konkurs na napisanie wiersza o szkole lub o patronce szkoły- Marii Skłodowskiej- Curie.
Biblioteka Szkolna wspólnie z Filią Nr 2 Biblioteki Miejskiej ogłasza konkurs na napisanie wiersza o szkole Podstawowej Nr 9 lub o patronce szkoły- Marii Skłodowskiej- Curie. Do konkursu mogą przystąpić uczniowie klas V-VIII. Celem konkursu jest odkrywanie i promowanie młodych talentów oraz kształtowanie wrażliwości na słowo poetyckie. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest samodzielne napisanie wiersza . Każdy uczestnik może zgłosić tylko jeden utwór. Forma pracy dowolna. Utwór nie może być wcześniej publikowany ani nagradzany. Prace konkursowe należy dostarczyć do Biblioteki Szkolnej lub Filii Nr 2 Biblioteki Miejskiej do 17 marca 2023r. Ocenie podlegać będą: zgodność z tematem, samodzielność, pomysłowość autora, styl i język utworu.
Na laureatów czekają nagrody.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 marca 2023r. w Bibliotece Szkolnej o godz. 11.30.
Drzwi otwarte dla przyszłych Pierwszoklasistów
15 lutego gościliśmy w murach naszej szkoły Kandydatów do klasy pierwszej wraz z Ich Rodzicami.
Dzieci i Rodzice spotkali się najpierw z Panią dyrektor, a następnie zwiedzali szkołę. Na małych gości czekało mnóstwo atrakcji –dla ducha i dla ciała- między innymi zajęcia otwarte, zabawy z wykorzystaniem tablic multimedialnych, zadania z kodowaniem, eksperymenty i pokazy naukowe, zajęcia plastyczno-techniczne. Na kolorowym torze przeszkód w sali gimnastycznej, dzieci bawiły się wspólnie z uczniami z klasy szóstej, którzy chętnie włączyli się w organizację imprezy.
Rodzice z kolei mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, uzyskać informacje na temat bazy szkoły oraz zasad funkcjonowania szkoły pod katem zapewnienia dzieciom opieki przed i po lekcjach, a także spotkać się i porozmawiać z nauczycielami. Wśród dorosłych gości znaleźli się absolwenci naszej szkoły, którzy podzielili się wspomnieniami z czasów, gdy sami byli uczniami.
Spotkanie zakończył słodki poczęstunek. Na pamiątkę dzieci otrzymały upominki-kolorowe kwiatki-wydrukowane podczas pobytu gości w szkole na drukarce 3D.