#SzkołaPamięta

249593761 214047077481447 4418852815802096531 n
  • Również klasy siódme włączyły się w akcję MEN i wraz z wychowawcami odwiedziły lokalny cmentarz parafialny (Parafia pw. Opatrzności Bożej). Uczniowie odwiedzili groby kierownika SP 9 – Śp. Mieczysława Lewandowskiego oraz długoletniej pracownicy szkoły Śp. Małgorzaty Rolińskiej. Zapalili znicze uporządkowali opuszczone groby oraz upamiętnili lokalnych bohaterów.

#Szkoła pamięta

Nasze przedszkole wzięło udział w akcji ,,Szkoła pamięta”.
Jest to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich, ale także pamiętamy o tych, którzy zapisali się w naszej historii ogólnonarodowej i lokalnej.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi już od najmłodszych lat na potrzeby pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

Wycieczka do Balczewa

Dzieci z grup 0a i 0b odwiedziły punkt edukacyjny firmy Plast-Mar w Balczewie. Zakład zajmuje się recyklingiem tworzyw sztucznych. Dzieci przy specjalnych stanowiskach dowiedziały się co to są odpady. Poznały zasady segregacji śmieci i zobaczyły na konkretnych przykładach, które przedmioty można poddać recyklingowi. Przedszkolaki widziały poszczególne etapy przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych, do momentu powstania granulatu. Na hali produkcyjnej dzieci zobaczyły jak powstaje kolorowa doniczka, którą otrzymały w prezencie. Przywiezione za sobą zebrane nakrętki przedszkolaki na miejscu oddały do recyklingu. Za to otrzymały dodatkowo doniczki. Na zakończenie wszyscy udali się na spacer do pobliskiego lasu.

KLASY ÓSME POZNAJĄ OFERTĘ GASTRONOMIKA

Klasa 8a i 8b udały się do Parku Solankowego, gdzie w pięknym pomieszczeniu Pijalni Wód – Palmiarni ,,Inowrocławianka,, odbył się Festiwal Dyni połączony z prezentacją oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich. Swoje stoiska przygotowali kelnerzy, kucharze, hotelarze, piekarze i fryzjerzy. Największe wrażenie zrobiły na naszych uczniach występy artystyczne, pokaz jesiennych fryzur, prezentacje multimedialne, gotowanie na żywo, a tak że wystawa rzezbionych dyni i owoców. Atrakcją były pyszne potrawy z dyni przyrządzonej w różnych postaciach. Gościem specjalnym tego wydarzenia był szef kuchni Tomasz Królikowski.

Wielu naszych uczniów rozważa kontynuowanie nauki po szkole podstawowej w popularnym ,,Gastronomiku,,.

SZKOŁA PAMIĘTA

Klasy ósme odwiedziły miejsca pamięci narodowej na terenie naszego miasta.

Przy skwerze u zbiegu ulic Prezydenta Gabriela Narutowicza i alei Henryka Sienkiewicza, stoi pomnik Obrońców Inowrocławia (odsłonięty w 1984 roku). W części zachodniej skweru od strony ulicy Prezydenta Franklina Rosevelta usytuowano pomnik ku czci Polaków pomordowanych na kresach wschodnich (odsłonięty w 2003 roku). W obu miejscach nasi uczniowie zapalili znicze jako symbole pamięci o ludziach, którzy poświęcili życie dla ojczyzny. W parku solankowym przystanęli przy ławeczce z postacią generała Henryka Sikorskiego, o którym rozmawiali niedawno na lekcji historii.

KONKURS RECYTATORSKI

Biblioteka szkolna wspólnie z Biblioteką Miejską zorganizowała konkurs recytatorski pt.,, Zwierzęta w wierszach poetów polskich”. Uczestnicy konkursu zaprezentowali ulubione wiersze o zwierzętach. Celem konkursy było popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich, uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze.

Oto laureaci:

I miejsce-Lena Pietrkowska- kl.IIIa, Kinga Nowak- kl. IVa,

II miejsce – Patryk Kwiatkowski- kl. IIIa

III miejsce – Gabriela Kręgowska- kl. IIIa

Wyróżnienia:

Zofia Zbiegień- kl. IV b, Kalina Jędrzejewska- kl. IVa, Szymon Dudek- kl. IIIa

Dzień Kundelka

25 października obchodziliśmy w oddziałach przedszkolnych Dzień Kundelka. To wyjątkowo pouczające święto. Zwraca uwagę na los najlepszego przyjaciela człowieka, jakim jest niewątpliwie pies. Święto powstało, aby podziękować kundelkom, za ich oddanie i wierność, ale również aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą, a często najgorzej traktowaną grupę psów towarzyszących człowiekowi.  Była to świetna okazja, aby porozmawiać z dziećmi o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu pomocy. Przedszkolaki zgłębiły wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia. Wiedzą, że każdy pies – kundelek czy rasowiec – zasługuje na uwagę i miłość!

,, W świecie baśni z różnych stron świata”

Biblioteka szkolna od września realizuje projekt ,, W świecie baśni z różnych stron świata”. Głównym celem projektu jest promowanie wśród uczniów czytania baśni . Akcja prowadzona jest w ramach biblioterapii i ma na celu rozwijanie wyobraźni , uczenie właściwych postaw społecznych. Uczniowie zdobywają także wiedzę o autorach baśni. W ramach projektu uczniowie klas I i klasy III wysłuchali baśni H. Ch. Andersena pt. ,, Calineczka”, a w klasach II przeczytano baśń braci Grimm pt,, Żabi król”. Atrakcją spotkania był teatrzyk kamishibai.

Laboratoria przyszłości

W dniu dzisiejszym klasy VIII a oraz VIII b wybrały się do Zespołu Szkół Chemiczno – Elektronicznych w Inowrocławiu, aby uczestniczyć w warsztatach, których głównym bohaterem był ciekły azot.

Nasi uczniowie dowiedzieli się co to jest ciekły azot, poznali jego właściwości i byli świadkami niezwykłych eksperymentów podczas których mogli odczuć na własnej skórze magię jego wykorzystania.

Podczas warsztatów otrzymali odpowiedzi na pytania:

-Co stanie się z ręką zanurzoną w cieczy o temperaturze -196 stopni Celsjusza?

-Czy róże można zamienić w szkło?

-Co stanie się z napompowanym balonikiem zanurzonym w ciekłym azocie?

-Czy to prawda ,że ciekły azot przechodząc ze stanu ciekłego w gazowy powiększa się 700 razy?

-Co stanie się z mandarynką, piankami, czy płatkami kukurydzianymi zanurzonymi w ciekłym azocie?

A na koniec…….przepyszna niespodzianka…….lody molekularne o smaku jagodowym mrożone na naszych oczach ciekłym azotem.

Serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom oraz dyrekcji ZSChE w Inowrocławiu za zaproszenie oraz przekazaną wiedzę.

PODZIĘKOWANIE

Wzorem lat ubiegłych w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy oraz artykułów higienicznych dla zwierząt z inowrocławskiego schroniska.

Inicjatorami zbiórki byli wolontariusze SP9.

Akcja spotkała się z ogromnym odzewem. Okazało się, że uczniom nie jest obojętny los bezdomnych zwierząt.

Akcja pomocy niechcianym zwierzętom jest jedną z najprostszych form w jaką mogą włączyć się uczniowie. Mogą mieć satysfakcję i poczucie, że coś zależy od nich. Dlatego bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za aktywny udział w tym przedsięwzięciu i pokazanie dzieciom , że dzielenie się tym co mamy to dobry nawyk.