Maj w świetlicy

Maj minął jak z bicza strzelił. To chyba dlatego, że sporo się ruszaliśmy, przygotowując się do występu w teatrze i na pikniku, ćwiczyliśmy dwa układy taneczne do piosenek: „Hej mamo, tato!” i „Kocham Mamę i tatę nie tylko od święta” oraz tańce: do utworu Johanna Strauss’a Marsz Radetzky’ego i taniec rytmiczny z pałeczkami.

Kończąc realizację projektów edukacyjnych: Kreatywne prace plastyczne, Zabawa sztuką, MegaMisja, Z kulturą mi do twarzy, Świetliczki na tropie przysłów poznaliśmy przysłowia Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie, Twardy orzech do zgryzienia, wykonaliśmy zakręcony rysunek. Z dwóch projektów otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa: Kreatywne prace plastyczne i Zabawa sztuką.

W maju świętowaliśmy 20-lecie wstąpienia Polski do UE oraz Dzień Unii Europejskiej, poznając symbole Unii, rozwiązując qiuz, kolorując Syriusza. Nie zapomnieliśmy o innych ważnych dniach: Dzień Niezapominajki, Światowy dzień pszczół, Dzień Herbaty, Dzień praw zwierząt, Światowy dzień żółwia, Dzień samolotów z papieru, Dzień bibliotekarza i bibliotek. Na 26 maja przygotowaliśmy dla mam laurkę Co lubię w mojej mamie i portret mamy.

Dziewczynki połknęły backyla makramy, powstały więc sznurkowe liście i mnóstwo breloczków w kształcie ludzików, kwiatków, zawieszek. Z modułów, które pracowicie przygotowywaliśmy w poprzednim miesiącu powstało przestrzenne origami.

W Galerii Jednego Artysty prezentowaliśmy prace Mai Orlińskiej.

Międzynarodowy projekt ” Kreatywne prace plastyczne”

W roku szkolnym 2023/2024 w szkolnej świetlicy był realizowany międzynarodowy projekt ” Kreatywne prace plastyczne” edycja IV.

Celem projektu było zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczniów poprzez różnorodne działania plastyczne oraz poznanie i eksperymentowanie z różnymi technikami plastycznymi. W ramach projektu dzieci poznały technikę malowania ” mokre na mokrym”, malowania na podkładzie z gazy, rysowania pastelami olejnymi i suchymi, malowania plasteliną oraz farbą akrylową w połączeniu z pastą do zębów. Powstała niepowtarzalna galeria prac, a za wykonanie kolejnych zadań dzieci otrzymały certyfikat.

Moda ekologiczna – „Strój Kucharza”

W naszej szkole już po raz ósmy odbył się Międzyszkolny Konkurs  „Moda Ekologiczna”. W tym roku uczestnicy przygotowali strój kucharza. Konkurs adresowany był do dzieci przedszkolnych i pierwszoklasistów. Miał na celu propagowanie właściwych postaw ekologicznych oraz umiejętność przetwarzania surowców wtórnych. W konkursie wzięły  udział dzieci z inowrocławskich przedszkoli publicznych,  niepublicznych oraz szkół podstawowych.  Jury oceniało pomysłowość oraz wrażenia artystyczne w sposobie prezentacji . Nasze modelki i modele wykazali się ogromnym profesjonalizmem. Różnorodność strojów kucharskich przyprawiła zaproszonych gości o zawrót głowy.  Do wykonania strojów użyto plastikowych butelek, szarego papieru, różnokolorowych folii i płyt CD. Jury po burzliwych obradach postanowiło nagrodzić najbardziej profesjonalne stroje kucharzy. I miejsce zajęła Antonina Plichta  z Przedszkola Niepublicznego „U Cioci Kloci”, II miejsce – Helena Sobczak z Przedszkola Niepublicznego „Juniorek”, a III miejsce powędrowało do Piotra Załuńskiego ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Inowrocławiu. Jury przyznało także wyróżnienia.  Pokaz mody umiliły występy szalonych kucharzy –uczestników projektu „Gotujące Brzdące” realizowanego w oddziałach przedszkolnych . To był wyjątkowy pokaz!   

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok!

Kącik Montessori w naszym przedszkolu

Uczestnictwo w szkoleniu we Florencji w ramach projektu ,,Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowanego ze środków FERS 2021-2027 pogłębiło wiedzę nauczycieli na temat pedagogiki Marii Montessori. Zainspirowane tą metodą postanowiłyśmy wdrożyć jej elementy w codziennej pracy z dziećmi. W naszym przedszkolu powstał kącik, w którym dzieci mają dostęp do specjalnych materiałów i narzędzi, które pozwalają im na samodzielne eksplorowanie, odkrywanie i uczenie się przez działanie.

#FunduszeEU#FunduszeEuropejskie

zdjecie2
grupa 6 – latki
zdjecie1
grupa 6 – latki
zdjecie4 1
grupa 6 – latki
zdjecie5 1
grupa 6 – latki
zdjecie6 2
grupa 6 – latki
zdjecie7 1

Tydzień Europejski w przedszkolu

Przedszkolaki wyruszyły w niezwykłą podróż po krajach Europy podczas obchodów Tygodnia Europejskiego. Dzieci mogły odkrywać dziedzictwo kulturowe poszczególnych krajów, zapoznać się z flagami i zwyczajami, uczyć się podstawowych zwrotów w innych językach oraz próbować tradycyjnych potraw. Szczególną uwagę poświęciliśmy kulturze i tradycjom Włoch. Do przygotowania zajęć o włoskiej kulturze wykorzystane zostały materiały zdobyte podczas szkolenia we Florencji, które odbyło się w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowanego z FERS 2021-2027 współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny Plus.

Cieszymy się, że przedszkolaki mogły poszerzać swoją wiedzę i doświadczać różnorodności naszego kontynentu.

#FunduszeEU #FunduszeEuropejskie

Praktyka Montessori w przedszkolu

Uczestnictwo w kursie we Florencji w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowanego ze środków FERS 2021-2027 zaowocowało skutecznym wdrożeniem elementów pedagogiki Marii Montessori w praktykę edukacyjną. Dzieci angażowane są w działania rozwijające motorykę małą, takie jak przesypywanie, chwytanie czy nawlekanie koralików. Ta inspirująca praktyka przyczynia się nie tylko do wszechstronnego rozwoju dziecka, ale zapewnia również doskonałą zabawę, dzięki czemu dzieci mogą korzystać z dobrodziejstw tej innowacyjnej formy nauczania.

#FunduszeEU #FunduszeEuropejskie

Makrama w szkolnej świetlicy

Na ostatnich zajęciach wyplataliśmy liście stosując poznane węzły makramowe. W makramę wplątaliśmy się całkowicie:)