Organizacja nauczania hybrydowego od 26 kwietnia

Szanowni Państwo,

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 26 kwietnia br. przywrócone zostają zajęcia dydaktyczne w formie hybrydowej dla uczniów klas I-III. W klasach IV – VIII obowiązuje kontynuacja nauczania na odległość.
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, przygotowało szereg wytycznych przeciwepidemicznych, które mają zapewnić dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły bezpieczne warunki pracy w czasie epidemii związanej z COVID-19. O wszelkich zmianach będziecie Państwo informowani na bieżąco.

Organizacja zajęć w szkole

  1. Wprowadzone zostaje nauczanie hybrydowe w następujący sposób:
  2. W dniach od 26.04 do 28.04  zajęcia stacjonarne w szkole będą mieli uczniowie klas 2a i 3b wg planu. Natomiast klasy 1a i 3a w tych dniach będą miały nauczanie zdalne jak do tej pory.
  3. Od 29.04 do 30.04 zajęcia stacjonarne będą mieli uczniowie klas 1a i 3a wg planu. Natomiast klasy 2a i 3b w tych dniach będą miały nauczanie zdalne.
  4. Harmonogram ewentualnej dalszej nauki hybrydowej na następne tygodnie zostanie podany na podstawie kolejnych wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki
  5. Zajęcia dydaktyczno-wyrównacze, korekcyjno-kompenscyjne i rozwijające kompetencje emocjonalne odbywać się będą w systemie zdalnym.
  6. Obowiązuje Procedura funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Przedszkolnymi w obszarze dotyczącym oddziałów I-III udostępniona na stronie https://sp9ino.com/wp-content/uploads/2020/08/PROCEDURA-FUNKCJONOWANIA-SZKOLY-od-1_09_2020.pdf ze zmianą obszarów wejść do placówki:
  7. Oddziały 1a, 2a, 3a, 3b ustawiają się na boisku w wyznaczonych miejscach.
  8. Oddziały  1a oraz 3b wchodzą klatką schodową przy sali gimnastycznej.
  9. Oddziały 2a i 3a wchodzą klatką schodową ewakuacyjną.
  • Opiekunowie odprowadzają dzieci do furtki:
  • 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
  • dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
  • dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
  • opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  • Świetlica będzie funkcjonowała dla dzieci rodziców uprawnionych do zapewnienia im opieki i nauki na terenie szkoły, na dotychczasowych zasadach. Ponadto, opieką świetlicową mogą być objęte również dzieci, które w danym dniu realizują zajęcia na terenie szkoły w związku z nauczaniem w systemie tzw. hybrydowym, o ile rodzice zawnioskowali o objęcie ich dzieci opieką. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej oraz sali dydaktycznej, która nie jest wykorzystywana do bieżącej nauki(214).
  • Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  • Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa).
  • Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie
    z aktualnymi przepisami prawa.
  • Sposobem szybkiej i skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia jest łączność telefoniczna i e-dziennik.(proszę u wychowawców uaktualnić dane teleadresowe)
  • Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
  • Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów(oddział) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.
  • Jedna grupa uczniów (oddział) przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
  • Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele.
  • Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  • Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
  • Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  • Zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględnia konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.

Instrukcje

  1. mycia rąk
    https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/
  2. dezynfekcji rąk
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
  3. prawidłowego zdejmowania maseczki
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/
  4. prawidłowego zdejmowania rękawiczek
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/